Nejlepší videoklipy 2018

08.12.2018

Do speciální kolonky bych chtěl začít přispívat více a v prosinci začnu třemi články. Dal jsem tak dohromady 10 nejlepších videoklipů, songů a alb, které v roce 2018 vyšly. Jde ale samozřejmě spíš jen o moje subjektivní ohlédnutí za tímto hudebním rokem. Pochopitelně se mi zde spousta mých oblíbených videoklipů (tracků, alb) nevešla, takže bych rád dal ke každému článku i pár čestných zmínek, což je v případě videoklipů určitě NF - If You Want Love, Dance Gavin Dance - Midnight Crusade, Twenty One Pilots - Jumpsuit  a You Me At Six - Back Again.

10. The Wonder Years - Raining In Kyoto

Raining in Kyoto napsal Dan Campbell o svém dědovi, který zemřel, když byl Dan na tour. Nemohl mu jít tedy na pohřeb a se ztrátou se rozhodl vyrovnat tam, kde zrovna byl - Japonsku. Klip tak míchá záběry právě odtud a z jeho rodné Filadelfie. V několika bez-příběhových záběrech ukazuje, jak jsou si lidi podobní nehledě na rasu, víru, kulturu... Spolu s textem o tom, jak tyto věci prožíval, jde o emocemi nabitý videoklip jako málokterý. 

9. Casey - The Funeral 

Casey stihli během jednoho měsíce vydat klip, vyjet na tour a teď oznámit i konec kapely. Zůstanou nám po nich dvě strhující alba (přestože se mi to letošní nevešlo mezi nejlepší alba), ale song The Funeral byl pro mě od začátku jedním z nejlepších, co nahráli. Proto jsem měl obrovskou radost, když k němu před měsícem vydali i videoklip. V něm jsou mimo jiné skvělé kinematografické záběry a je tak ideálně pochmurný, aby ladil se samotným trackem.

8.  The 1975 - Sincerity is Scary

Matty Healy se tentokrát v soulově laděném tracku protancuje ulicemi. Nehledě na to, že tam vypadá jako nesvéprávný hipster, jde bezpochyby o jeden z těch klipů, který vám prostě vykouzlí úsměv na rtech... a je jedno, jestli tou absurditou nebo prostě tím, jak je upřímně zábavné jej sledovat. Sincerity Is Scary mimochodem vypovídá o tom, že by Matty mohl být tanečník, ale asi ne fotbalista. 

7. Lil Dicky - Freaky Friday feat Chris Brown

Tady byl v původní verzi článku Lil Dicky, ale nechci už jakkoliv podporovat umělce typu Chrise Browna (i Dickyho), takže v rámci zachování originálního seznamu zde nechávám jen jeho zmínku.

6. This Wild Life - Positively Negative

Moje oblíbená punkově nepunková dvojice hudebníků This Wild Life se rozhodla trochu otestovat svou trpělivost za volantem. V klipu totiž museli jet několikrát stejnou cestou, aby si mohli sestřihat klip, kde se neustále mění na pozici řidiče a toho, který zrovna na něco hraje. A pokud vás nějaké video nutí, abyste se několik minut dívali do tváře členům kapely, vždy by to měli být alespoň z poloviny takovýhle sympaťáci. 

5. The 1975 - It's Not Living (If It's Not With You)

V tomto klipu se toho skrývá mnoho. A jak jeden z prvních komentářů u videa hlásá, není to zrovna příjemné sledovat, protože zobrazuje tolik věcí, o kterých se nemluví, ale přesto se nás týkají jako lidstva i jako jednotlivců. Stejně jako text je tedy i klip zaměřen na kontroverzní témata, ať už společenská nebo politická. Rozhodně jeden z videoklipů, který by měl každý vidět... pokud nemá epilepsii.

4. Childish Gambino - Feels Like Summer

Childish Gambino aka Donald Glover se v animovaném videoklipu prochází ulicí a pozoruje dění kolem sebe, jehož středobodem jsou ostatní významní rappeři a umělci jako Kanye West, Rihanna, 21 Savage apod. Název Feels Like Summer odkazuje zejména na globální oteplování, ale Gambino ve skladbě mluví o dalších problémech, které se pojí se životním prostředím - docházení vody, vymírání včel apod. Klip poukazuje na to, že si všímáme povrchních věcí, v tomto případě slavných lidí, a ignorujeme signály, které upozorňují na umírající planetu. 

3. While She Sleeps - Anti-Social

S podobnou myšlenkou jako Childish Gambino přišli i While She Sleeps, i když ji zpracovali úplně jinak. Kamera nám dává nahlédnout do studia, kde se odehrává několik scén prakticky ve stejnou dobu. Song se zaměřuje na ignoranci v naší společnosti a message klipu je tím pádem jednoduchá - otevřete oči a nebuďte apatičtí k tomu, co se děje ve světě i kolem nás samotných.

2. ASAP Rocky - ASAP Forever

Asap Rocky natočil klip, který kde kdo sledoval s otevřenou pusou, ať byl fanouškem rapu nebo ne. Neustále rotující kamera mezi dalšími záběry ukazuje rapperovu dráhu jako umělce a jako člověka takovým způsobem, že se začne po chvíli točit hlava i vám. A Moby dokonce zremixoval svůj vlastní populární song speciálně pro sample k tomuto tracku. 

1. Childish Gambino - This Is America

Gambino podruhé, ale asi nepřekvapivě. This Is America se stal hitem prakticky ihned a vynesl už tak dost populárního rappera, herce, producenta, komika atd. do úplných nebes. Se skoro půl miliardou zhlédnutí by ho dnes na vrchol tohoto žebříčku zařadil asi každý. This Is America je silně politickým klipem, zaměřeným na společnost ve Spojených Státech s plno odkazy na děsivé a skutečné situace, které se zde dějí. Vše podstatné se však odehrává jen v pozadí, zatímco Gambino po většinu klipu nezaujatě tančí v chaosu kolem něj.