With Confidence

20.08.2018

Pár týdnů jsem se vyhýbal pop punkovým věcem, abych mohl zase jednou vytasit kapelu, která už si v tomhle stylu taky buduje slušnou pověst. Teda relativní pověst, protože tenhle žánr je nejen u nás dost opomíjený, vzhledem k tomu, kde tyhle počiny vznikají. Většinou musí projít tahle hudba přes oceány, aby se do Evropy dostala. 

With Confidence vznikli v australském Sydney v roce 2012, ale v průběhu let ještě proběhlo pár estetických úprav v sestavě a nakonec se z nich stala konečně trojice, která spolu snad už vydrží. V roce 2016 se upsali nahrávací společnosti Hopeless Records, což je vlastně jedna z nejlepších věcí, co se vám může stát, pokud jste pop punková kapela. Pod nimi ve stejném roce vydali debutové album Better Weather a před dvěma týdny vypustili do světa svou druhou desku Love and Loathing.

Těžko mohli kluci dělat jinou hudbu, když jejich hlavními vlivy na tvorbu byly kapely zásadní pro pop punk, ať už legendy jako Blink-182 nebo moderní věci jako The Wonder Years a Modern Baseball. Mimochodem, i Harry Potter může být dobrá inspirace při jejich tvoření. Například jejich song Voldemort je odkazem na knižní svět, kde se lidí bojí vyslovit toto jméno, stejně jako se v našem světě lidé bojí mluvit o psychických problémech - o kterých je právě tento song. Taky proto jsou pak schopní se před redaktorem dohadovat o nových knihách J.K. Rowling. 

Vzhledem ke svému věku je jejich hudba většinou na méně vážnou notu, tedy aspoň po hudební stránce. U těch pár věcí z obou alb, které vzali vážněji a trochu se odpoutali od zavedených rutin svého žánru (jako u Long Night nebo Waterfall), výsledek stojí vážně za to. A je dobře, že takových tracků nedělají tolik, o to líp pak ta hrstka zní.  

Kromě tedy těch pár vážnějších a vyčnívajících věcí je to docela klasický pop punk - melodické, chytlavé s punkovými kytarami v tempu, na které byste se na koncertě mohli uskákat. Proč o nich teda píšu, když je teoreticky takových pop punkových skupin plno? Ze stejného důvodu, proč mezi nimi With Confidence vyčnívají, přestože vydali teprve druhé album. Umí totiž vytvářet songy, které se částečně zdají jednoduché, ale na druhou stranu jsou neskutečně návykové. Jako například singl That Something k druhému albu. Při prvním poslechu jsem si říkal, jak je to až otravně obyčejné, ale o pár dní později už jsem automaticky znásilňoval replay tlačítko na Youtube a nemohl poslouchat nic jiného.

To je asi vše podstatné, možná se ještě hodí zmínit, že dělali support kapelám, kterém jim místo rad do budoucnosti radši kupovaly pivo, na svůj počet skladeb vydali docela početný soubor videoklipů a taky mají fajn smysl pro humor. Oproti Waterfall pod článkem sem dám ještě odkaz na klasické pop punkové věci jako Jaded, That Something a z úplně původní tvorby na starém EP můj oblíbený song Godzilla. Pro ty, kteří jsou na balady, tak si ještě nenechte ujít Long Night.