VHS Collection

20.11.2017

Ať to není pořád o depresivních rockových kapelách, dnes to bude pro změnu o veselých a tanečních New Yorčanech, jinými slovy VHS Collection. V New Yorku už si dávno udělali jméno skvělými živáky a postupně dobývají další města po Americe. I přesto, že zatím vydali jen dvě EP, se těší větší a větší popularitě. 

Kapelu založili tři členové, kteří se znali skoro celý život a většinu hudebních projektů před VHS Collection dělali společně. V roce 2014 vydali několik songů přes Soundcloud a jejich fanouškovská odezva byla natolik velká, že začali hrát v New Yorských klubech. V roce 2015 vydali první oficiální EP s jednoduchým názvem VHS Collection EP.  O rok později vyšlo druhé EP Stereo Hype, díky němuž je asi poznala většina nynějších fanoušků. Singl Waiting on the Summer z tohoto EP má totiž na Spotify více než patnáct miliónů přehrání, což je pro představu o 14,9 milionů víc než přehrání stejného songu na youtube. Takže Spotify nadšenci už na ně dost možná někdy narazili. 

VHS Collection, mimo live shows a Spotify, vstoupili do povědomí taky díky využití jejich hudby v seriálech, tak jsem je vlastně poznal i já. V Shameless zazněli hned dvakrát a jejich song Lean byl použit minimálně v dalších třech seriálech. Teď si díky budované popularitě jedou vlastní tour a jejich koncerty v New Yorku bývají již stabilně vyprodané. 

Žánrem pasují někde mezi synth rock/synth pop a k elektro-rockové a taneční muzice. Vliv na jejich hudbu měli (a stále mají) umělci jako M83, Daft punk, LCD Soundsystem a spousta dalších. Stejně tak jde poznat ovlivnění starší disco hudbou. Nezvládnu vám asi odříkat, který z členů se věnuje kterým formám skládaní, protože se na nich podílí každý z jiné stránky. Když se to pak spojí, vznikne mix skvělé indie elektroniky, s každou písní lehce odlišné. Je docela fascinující poslouchat kapelu, kterou tvoří tři skladatelé. Tím pádem se může stát, že VHS Collection místy připomene Foster The People, jindy Empire Of The Sun a jindy třeba Becka atd. 

Jméno VHS Collection vzniklo jako definice jejich zvuku, toho proč vůbec takovou hudbu skládají. James Bohannon (zpěvák) v jednom z prvních rozhovorů řekl, že jsou vlastně poslední generací, která pamatuje a hlavně ocení staré VHS kazety. Tam, kde si nahrávali muziku (a filmy), která je později ovlivňovala k vytvoření kapely. Navíc se ve svých textech občas věnují tématu jako dospívání, takže název retro média věrně zachycuje, jakou nostalgii při jejich poslechu můžete cítit. Co může být lehce odrazující, je stále málo vydaných songů, ale už chvíli nás připravují na to, že se to změní. 

O tom svědčí tři nově vydané písně, nejnovější Sign vám rovnou zanechám tady. Nejpopulárnějším songem Waiting on the Summer si můžete krátit čekání na léto. No a ještě třeba úplně první hit Lean a nebo například Ghost by mohl zaujmout. Možná by se dalo říct, že podobných kapel existuje spousta, VHS Collection si ale drží svůj osobitý a originální zvuk a s každým dalším vydaným singlem mě baví víc a víc. To se opravdu o každém říct nedá.