Tycho

19.06.2018

Myslím, že jsem už jednou psal, jak mám rád post-rock, ale na blogu se mu vyhýbám. Pokračovat v tom budu i tentokrát, ale rozhodně se tomu s Tychem přiblížím zatím nejvíce a zároveň se zas dostanu do trochu jiné oblasti muziky. Kromě toho tuto uklidňující instrumentální muziku potřebuju k poslednímu týdnu zkoušek. Takže pokud někdo není spokojen s tím, že píšu o něčem populárnějším, svedeme to na zkouškové, ok? 

Tycho je Scott Hansen, resp. Scott Hansen je hudební skladatel, producent, grafický designer ze San Franciska, který stojí za projektem s názvem Tycho. V roce 2011 pracovali na albu Dive ještě další dva členové, kromě nich a využití dalších lidí pro účely turné je Tycho dílem jednoho člověka už skoro dvacet let. Kromě Dive vydal další tři alba, přičemž Awake z roku 2016 jej určitě nejvíc proslavilo. 

Zmínil jsem ho i v souvislosti s designem a ne náhodou. Tycho je velmi vizuálním projektem, taky proto, že se Scott živil právě designem. S albem Dive měl konečně možnost prorazit i na poli muziky a svůj talent, tedy design desek, plakátů, koncertních efektů, tak mohl využívat konečně ke své vlastní muzice. Estetičnost je tak spojena s ambientní muzikou, kytarami, syntenzátory apod.

A tím jsem i tak trochu charakterizoval jeho muziku, protože v podstatě nejde nikam žánrově zařadit. Dokonce ani Scott sám ji nedokáže úplně definovat, a tak ji popisuje jako zachycení nostalgie, kterou pociťuje z muziky na které vyrůstal. K tomu přidá efekty, které v něm evokují barevnost a přírodu. Zároveň je v ní jakási vesmírná atmosféra, takže se hodí třeba při dlouhých cestách na Mars. 

To je naprosto nesrozumitelné, pokud jste ji ještě neslyšeli, ale myslím, že při poslechu ve vás podobné pocity bude vyvolávat taky. I když se zdá, že hrát na nástroje je těžší, než hrát si s efekty, vlastně to tak úplně není. Vysvětlit proces jeho tvorby je pro normálního smrtelníka docela těžko pochopitelný a efekty se v Tychově hudbě skutečně stávají nástroji víc, než samotné nástroje. 

No takže jsem napsal, jak je to težké definovat, jak je nemožné Tycho někam zařadit a že je audiovizuálním projektem. Tedy informace, které zrovna moc nepřiblíží, co je Tycho vlastně zač, ale možná když si to pustíte, tak vám tenhle článek bude dávat větší smysl. Ono by se totiž dala napsat o Tychově muzice mnohem více, ale bez poznání konkrétního výtvoru by to bylo zbytečné. A můžete si poslechnout vlastně cokoliv, všechno má něco do sebe a všechno nese nezaměnitelný zvuk tohoto umělce. Pro mě je top Daydream a pak třeba Horizon, Awake nebo Montana.