The Sherlocks

01.08.2019

Ke Colours of Ostrava mám tolik výhrad, že by to vystačilo na několik článků. Ale ač to očividně není festival až tolik o hudbě jako spíš obecně o události (a těšing je tam vyloženě na headlinery), pořadatelé umí zajistit i menší a kvalitní kapely jako The Sherlocks. Přestože v době, kdy se na ně už v Británií jede i dost slušná vlna nelibosti, u nás takové věci teprve objevujeme. Navíc to žánrově propojím s minulým článkem Sea Girls a příště naopak přejdu k punkovějším zážitkům z festivalů. 

The Sherlocks jsou čtyřčlenná anglická skupina, kterou tvoří dvě dvojice bratrů. Nejdřív spolu hráli jen fotbal, pak jamovali a nakonec z toho vznikla kapela. U sourozenců samozřejmě vzniká trochu více konfliktů, jako třeba že bubeník hodí při vystoupení po zpěvákovi paličku, ale jinak bratrské rozepře zvládají, a tak před dvěma lety vydali debutovou desku Live For The Moment. Dohromady už ale hrají asi tak o sedm let déle a letos budou na začátku října vydávat již druhou studiovku.

Hrají alternativní rock, který je založen hlavně na melodických vokálech a svižných kytarách. Inspiraci ve svém zvuku si našli třeba v Oasis nebo Arctic Monkeys. Taky jim k tomu pomohlo to, že první roky, kdy hráli pohromadě, byli v podstatě jen cover band. Zvykli si tak na koncertech hrát to, co je baví, a pak se to odrazilo v jejich tvůrčí muzice. Proto taky dlouho trvalo, než tu jejich desku dali konečně dohromady. A díky tomu, že je už kdekdo na scéně znal, si mohli vybrat i slušného producenta a albu se pak v Anglii dostalo slušného komerčního úspěchu.    

Debut Live For The Moment jako celek mě popravdě hned neoslovil a zas tolik se k němu ani nevracím. Sice to jde často mimo některé poslouchače, ale já si docela zakládám na záživných textech a The Sherlocks měli vždy trochu neoriginální a suché texty, které mě nijak neoslovily. A hudba jako taková se časem ohraje, protože indie rockových kapel je plno. 

Možná jsem s tímhle názorem nebyl sám, fanoušky si totiž nezískali ani tolik ve studiu, jako spíš tím, že dost neúnavně koncertují všude po světě. Jejich první tour po Velké Británii se dokonce vyprodala a už si stihli dát dvě pořádné turné i v zámoří, odehrát koncerty s takovými interprety jako The Kooks, Kings of Leon, Liamem Gallagherem z Oasis, Sea Girls (když už jsem je předtím zmínil) a objevit se na velkých festivalech jako Reading a Leeds. Teď si to po Colours of Ostrava namíří znovu do Česka, kde zrovna velkou fanbase nemají, takže to bude dost komorní show. Na koncertech už ale umí posluchače oslovit mnohem lépe. 

Kromě toho, jejich nejnovější singly už mě chytají víc. I když se ubírají pořád stejným směrem, tak mi přijde, že mají mnohem víc šťávy. Proto doporučuju poslechnout nejnovější NYC (Sing It Loud) a Magic Man. A z prvního alba se stala velmi populární hlavně Will You Be There?