The Qemists

22.01.2018

Britská sestava The Qemists se u nás dostala do povědomí hlavně díky spolupráci s Enter Shikari. Jelikož ti jsou právě tady velmi oblíbení, není divu, že Qemists v posledních letech také nachází minimálně dvakrát do roka cestu do České republiky. Tohle spojení ovšem nemění nic na tom, že už nějaký pátek dobývají elektronickou scénu. Fanoušci Pendulum nebo Prodigy si určitě přijdou na své.

Kapela The Qemists původně začínala jako rockový projekt. Postupně se ale dostala k mnohem více DnB pojetí jejich hudby a tak v roce 2009 vzniklo album Join The Q, kde se objevil dodnes ikonický song kapely, Lost Weekend s Mikem Pattonem z Faith No More. O rok později pak další, Spirit in the System, které rovnou začínalo singlem s jejich hudebními vzory Enter Shikari na featu. Potom vydali Soudsystem, obsahující různé remixy a předělávky jejich starších songů. Do roku 2016 o nich nebylo moc slyšet, než konečně vydali třetí desku Warrior Sound.

Na své alba si rádi zvou hosty z jiných kapel, právě na tom jde vidět, že počáteční alba byla více směrována k DnB stylu. Na poslední desku si ovšem přibrali umělce jako Crossfaith nebo Hacktivist. Už z toho bylo jasné, že tentokrát to bude znít o něco rockověji... i když pořád s významnými elektronickými "doplňky".

S novou deskou si ale nedali práci jen kvůli novému zvuku, spíš se snažili i trochu změnit myšlenky textů. Možná taky trochu něco, v čem se nechali inspirovat Enter Shikari, tedy sdílet své názory skrze muziku, kritizovat určité aspekty společnosti, vytvářet politické songy. Poselstvím v textech o jednotě, rovnocennosti atd. v hudebním světě opravdu dostávají, už jen tím, jak se snaží svou tvorbou spojovat umělce z jiných žánrů. 

Samotný žánr The Qemists se ale moc určit nedá. Drumy se míchají s metalovými kytarami, screamem a dalšími, napůl tanečními a napůl rockovými, prvky. Vzhledem k energii, kterou taková hudba vytváří, se pak na koncertech většinou sejdou jak fanoušci elektronické hudby, tak normální rockeři. I přes svou tvrdou muziku si totiž Qemists ponechávají taneční vibes, které jsou na jejich show prakticky vždy odměněny opravdovým peklem mezi diváky. I proto si díky účasti na spoustě festivalech snadno nachází nové fanoušky... ale samozřejmě jen takové, kteří se neomezují na jeden žánr. U nás se ukázali letos na jaro už podeváté, takže se jich i u nás najde. I přes kombinaci žánrů se ale blíží více elektronické scéně, jak jsem zmiňoval například Pendulum, Prodigy, Chase and Status, ale rozhodně i právě Enter Shikari.

Není moc náročné něco od Qemists doporučovat, jejich hudba se sice zřejmě na první poslech tolik nezalíbí, ale jejich stylové pojetí pochopíte hned. Takže Run You dole jako bezkonkurenčně nejlepší z posledního alba. Z toho prvního S.W.A.G, z jejich spolupráce pak určitě s Shikari Take It back a s Hacktivist Jungle. Jestli to někoho extra zaujme, tak aspoň může být šťastný za jednu z těch kapel, co k nám pravidelně jezdí. Bruno Balanta (zpěvák) navíc slibuje, že se na nové album čekat tak dlouho rozhodně nebude, takže je na co se těšit.