The Jezabels

05.02.2018

The Jezabels představili své debutové EP, The Man Is Dead, v roce 2009, dva roky po založení kapely. Následující EP, She's So Hard, obsahovalo například hit Easy To Love, který dostal Jezabels do radií v Sydney, jejich rodného města. V roce 2010 uzavřeli EP trilogii s Dark Storm a o rok později konečně přišlo album, Prisoner. Po nich následovaly The Brink (2014) a Synthia (2016). 

Možná by se dalo říct, že všechny tři alba se pyšní kvalitou, protože jim předcházeli tři EP. Určité songy z každého EP jsou ale dodnes oblíbenější, než většina novějších věcí. Všechny tři desky totiž působí skvěle jako celek, spousta věcí tam zaujme, ale jmenovat nějakou, která vyčnívá, je trochu složitější. Naopak všechny EP obsahují songy, které jsou dodnes nejočekávanějšími na koncertech. Nic to však nemění na tom, že i alba jsou kvalitně zkomponované a právě jejich soudržnost je dělá výjimečnými, nezávisle na dalších počinech kapely. Žánrově se sice překrývají všechny na pomezí alternativního rocku a synth-popu, ale zatímco první album zní více rockověji a naopak druhé zase popově, třetí už se plní více experimentálními prvky. Například Pleasure Drive je dost daleko od typické tvorby Jezabels, přesto jde o jednu z nejlepších záležitostí, se kterou za těch deset let přišli. 

The Jezabel ale nikdy neztratili svůj klasický zvuk. Je vidět, že je ovlivnilo mnohem více kapel, než bývá zvykem a začali tak hrát ve stylu, který prvních pár let nazýval každý trochu jinak. Jejich styl je ovlivněný osmdesátkovou scénu - Eurythmics, Kate Bush, The Cure, David Bowie a taky novějšími věcmi jako National, Bloc Party, Radiohead. Na životní styl Hayley Mary se v určitých obdobích života moc "morální" standarty nevztahovaly, ale každý fanoušek ví, že bez ní by žádní Jezabels nikdy nebyli. Její hlas je to, co dělá tuhle kapelu unikátnější, než jejich hudba samotná. Kvůli tomu se i proces tvoření nových věcí upravuje hlavně podle jejího zpěvu. Nejlepší představu o jejich hudbě si jde udělat po poslechu prvního songu, který vydali, a posledního, Disco Biscuit Love a Pleasure Drive. Za poslech pak určitě pro začátek stojí Look Of Love a A Little Piece. Pro mě nejoblíbenější z nové desky Smile máte pod článkem :)