Teenage Wrist

12.02.2019

Asi tak před dvaceti lety se vyhlásil tento styl alternativního rocku za mrtvý, ale Teenage Wrist se rozhodli žít v devadesátkách. Název kapely sice svědčí o tom, že ve světě dochází zajímavé kombinace slov pro pojmenování skupin, ale očividně nedochází kvalitní umělci, jinak bych už dávno neměl nic, o čem sem každý týden psát.

Kamtin Mohager se věnuje svému hlavnímu projektu The Chain Gang of The 1974 (více o něm na konci článku) přes deset let, a tak chtěl před čtyřmi roky zkusit i něco jiného. Rozhodl se, že mu chybí hraní na basu a trochu ryzejší muzika. Spojil se s kytaristou Marshallem Gallagherem, který už má za sebou také několik účinkování v jiných kapelách, přibrali Anthonyho Salazara na bicí a vzniklo Teenage Wrist. 

V roce 2015 vydali první singl s názvem Afterglow, na který vlastně náhodou narazil i Gerard Way z My Chemical Romance a částečně tak udělal Teenage Wrist jméno hned na začátku, když o tomto songu později mluvil. Dva roky na to se upsali populárnímu labelu Epitaph Records a loni dali dohromady první album s názvem Chrome Neon Jesus. Základní premisou byla alternativní hlasitá kapela, což přerostlo do zvuku, který má jak prvky post-grunge, tak i shoegaze. A je z toho prostě cítit ten garážový styl devadesátek, kdy by vám tenhle rock hráli celý den v rádiu.

Proto je tahle kalifornská trojice docela ideální alternativou pro lidi, kteří vyrůstali na Nirvaně, ale dnes už nemůžou vystát ohrané songy typu Smells Like Teen Spirit. Navíc k nám nikdy úplně nedorazil tento styl alt-rocku, shoegaze, případně i grunge vlastně, do kterých se Teenage Wrist snaží zapadnout (jako například SwervedriverCocteau Twins, My Vitriol Nada Surf nebo i dodnes populární Smashing Pumpkins), a tak by pro středoevropského posluchače mohla být tato kapela zajímavou volbou, protože na to nejsme tolik zvyklí.

K těm zmiňovaným žánrům ještě nacpali některé prvky z devadesátkového emo stylu a vytvořili si parádní koncept zvuku. Taky na tom makali několik měsíců, protože se už předtím všichni hudbě nějakou dobu primárně věnovali, a tak se do toho nevrhli po hlavě a dali si čas na rozmýšlení, jak chtějí vlastně svůj zvuk zpracovat. Proto si od nich můžete poslechnout prakticky cokoliv z těch několika vydaných songů a budete mít jasnou představu o jejich muzice. A i když jsou novější věci jako Dweeb nebo Swallow skvělé, za mě je stále jejich první track Afterglow o několik levelů výš.

Jen nakonec malé info k hlavnímu projektu basáka Kamtina Mohagera. Pokud jste nikdy nezavadili o The Chain Gang of 1974, udělejte si laskavost a zkuste pár těchto electro indie tracků. Před nedávnem se totiž proslavil song Sleepwalking, protože zazněl v GTA 5, a tak už mi přišlo zbytečné na blogu o Kamtinovi psát. Najdete od něj ale spousty lepších písní a je to opravdu skvělá hudba pro lidi, kteří mají rádi The 1975, The Naked and Famous nebo M83. Alisa z The Naked And Famous je dokonce na featu v tracku Forget a skladby jako Slow nebo I Still Wonder jsou kouzelné samy o sobě.