Pale Waves

14.05.2018

Nejdříve jsem nechtěl o Pale Waves vůbec psát, protože jsou na hudební scéně sice noví, ale i přesto jejich popularita roste šílenou rychlostí a kdo poslouchá The 1975, tak se s nimi už pravděpodobně seznámil. Jenže zítra na mě čeká klauzurní komise, takže vám raději něco představím jen v pár větách a zároveň tím i dostojím tomu, že chci psát více o indie kapelách. 

Pale Waves začali hrát v roce 2014, ale první singl, There's A Honey, vydali až v roce 2017. Debutové EP All the Things I Never Said vyšlo letos v únoru a obsahovalo 4 tracky. Tyhle songy už spousta lidí znala z koncertů, takže se spíš čeká na plnohodnotné album. S kritikami a umístěním v některých žebříčcích se ale Pale Waves o svou budoucnost opravdu bát nemusí.

O Pale Waves se začalo mluvit hned po vydaní úplně prvního singlu There's a Honey. kluci z The 1975 se totiž začali podílet na jejich tvorbě a když Matty Healy (zpěvák The 1975, pokud je ještě někdo nezná) řekne, že je něco dobré, tak za tím samozřejmě jde spousta jeho fanatických fanoušků. Matty dokonce režíroval klip Television Romance, taky proto asi vyletěly zhlédnutí na Youtube na 2x větší počet než u prvního singlu. The 1975 si je vzali se sebou i na tour a s propagací od takové kapely jako The 1975 je jasné, proč se jejich fan base tak rozrůstá.  

Ve své tvorbě míchají temnější témata s relativně pozitivním a chytlavým zvukem indie popu, synth-popu, dream popu, jakkoliv tomu chcete říkat. Tu pozitivnější stránku dodává Ciara Doran (bubenice), tu depresivnější frontwoman Heather Baron-Gracie, i když to vypadá, že teď chystá něco trochu veselejšího. Ve mně osobně jejich hudba ve spojení s klipy evokuje něco jako kombinaci The Cure a The 1975, už jen tím jak Heather vystupuje. A vzhledem k tomu, že jsem se po této mé myšlence dozvěděl, že Heather miluje The Cure, tak je její styl pochopitelný. The Cure jsou asi největším vlivem pro jejich tvorbu. Kontrast chytlavých textů i melodií spolu s trochu depresivnější lyrikou je znatelný u obou kapel. Zalíbení v osmdesátkách obecně a interpretech jako Prince je taky velká inspirace pro Pale Waves.

Nemám tady moc popových kapel, ale když už něco přidám, tak mi věřte, že to stojí za to. Pale Waves dělají popovému světu dobré jméno a nepochybuji, že jejich popularita bude stoupat pořád dál. Tady máte Mattym natočený klip Television Romance, k tomu třeba Heavenly a The Tide a s prvním singlem pod článkem máte už skoro celou diskografii za sebou. Ale ne na dlouho, od Pale Waves se ještě dočkáme velkých věcí. A mimochodem, pokud zvládnu tento semestr, tak si za nadcházející zkrácené články (tohle určitě nebyl poslední) připravím něco delšího a trochu jiného než pondělní klasiku.