No Rome

04.09.2018

Ještě před týdnem by o tohoto kluka nezavadilo zrovna velké množství posluchačů. Pak se ale u jeho jména objevil featuring s The 1975. Tím pádem byla i ideální možnost o něm napsat, protože se jeho kariéra začala slušně rozjíždět. Pro fanoušky The 1975 se to bude hodit o to víc, protože Matty Healy už oznámil, že jim No Rome bude předskakovat na příští tour. 

Filipínský umělec, vlastním jménem Rome Gomez, před pár lety nahrával dema jen skrze MySpace, SoundCloud apod. a spolupracoval s dalšími umělci, které díky hudbě poznal na internetu. Vzhledem k tomu, kde vyrůstal, bylo mnohem těžší se dostat do povědomí. To se změnilo přibližně před rokem, kdy se Gomez dostal díky Mattymu z The 1975 do Anglie. S Mattym pak chvíli bydlel a pomáhal s nadcházejícím albem The 1975. Před pár dny ale konečně vydal i vlastní, (jen) čtyřskladbové EP, RIP Indo Hisashi.  

The 1975 už mají takovou pověst, že pokud začnou něco propagovat, nebude trvat dlouho, než to zvládnou proslavit. Matty Gomeze v podstatě dotáhl do Británie a zařídil smlouvu u Dirty Hit labelu (kde jsou i The 1975). Jenže i přes pořádnou produkci a kvalitní klipy stále až tolik lidí nevědělo, že nějaký No Rome existuje. Možná ale leckdo zapomněl, že Matty tweetoval o společném singlu, který nahráli. Ten vyšel minulý týden na čerstvém EP a najednou se plní i dřívější skladby spousty novými posluchači.   

Od chvíle, kdy začal No Rome tvořit hudbu pod labelem a pod produkcí The 1975, je jeho hudba na pomezí R&B a alternativního popu. Jeho velkou hudební inspirací jsou My Bloody Valentine, takže i shoegaze žánr se u něj samozřejmě objevuje. Kromě toho má No Rome své klipy docela naplněny abstraktními a estetickými prvky, protože se snaží o umělecké vyjádření i jiným stylem než jen svou muzikou. I proto je jeho nejnovější EP nazvané podle japonského malíře, který se ve svých výtvorech zaměřoval na zobrazení vnitřní cesty člověka životem.

Song Narcissist je teprve druhý počin, na kterém se The 1975 objevili na featu, takže se z toho nepřekvapivě stala okamžitě velká věc. Matty i George z The 1975 podle svých slov totiž milují nápady Gomeze a proto jej chtěli u nahrávání své nové desky. Když mezitím No Rome složil track Narcissist, tak byl Matty po jeho poslechu natolik nadšený, že se alespoň na něm chtěl podílet i mimo produkci.  

Z jeho starších věcí mám rozhodně nejradši Flowers on my Neck, z novějších kromě Do It Again pod článkem ještě Saint Laurent. A pak samozřejmě Narcissist, díky kterému se budou sypat noví fanoušci minimálně ještě pár týdnů.