Nejlepší videoklipy 2020

21.12.2020

Zase se jako vždy na konci roku zaměřím na nejlepší klipy, skladby a alba. Letošní rok byl pro hudební scénu dost podivný, koncerty se zastavily, desky posunují data (jak kdyby to mělo snad zachránit jejich kvalitu viz posuny The 1975 nebo A Day To Remember) a zejména klipy se v karanténní izolaci natáčí dost špatně. Někteří to dokázali využít k jinému druhu kreativity, někteří se zvládli dobře přizpůsobit nebo si jako v případě M1llionze zajeli natáčet do Keni. Každopádně jako obvykle musím zmínit i pár dalších zajímavých videoklipů, jenž se mi do výběru desítky nevešly, letos tedy Viagra Boys - Ain't NiceDababy - Rockstar, Haim - The Steps, Benee - Kool, Aretha Franklin - Never Gonna Break My Faith, Dua Lipa - Break My Heart, Jean Dawson - Devilish, Uniform - Dispatches From the Gutter, M1llionz - Lagga.

DUA LIPA
DUA LIPA

10. Super Whatevr - melancholyism.

Od začátku jsem věděl, že sem nedám žádnou zmínku klipu, v němž vystupují fanoušci v karanténě, protože to udělala každá druhá kapela. Minimálně sem ale můžu dát projekt Super Whatevr, který toho využil a natočil na toto téma video (téměř) bez fanoušků. Kdykoliv skupinu totiž napadlo, jak zainvestovat fanoušky do klipu, jiný interpret to už stihl udělal dříve. Do videa melancholyism se proto rozhodli Super Whatevr dát chatovou konverzaci o tom, jak pokaždé chtěli udělat "nejlepší videoklip," ale vždy jim někdo nápad vyfoukl.  

9. Harry Styles - Watermelon Sugar

Asi většina hudebního světa zaregistrovala tenhle song i klip. Je bezpochyby zbytečné psát o tom, proč je videoklip tak populární a proč je zábavné sledovat Harryho jíst meloun, zatímco zmiňuje v textu jahody. Rozhodně v tom není žádná sexuální metafora, jen prostě někteří konzervativní kritici neumí docenit chuť ovoce. 

8. Dua Lipa - Physical

Paleta barev, choreografie, animace, přechody záběrů, hra se s stíny... takhle vypadá podmanivý klip Physical, který vás dokáže vtáhnout do sebe, jak to většina ostatních nesvede. Dua Lipa měla letos i další vizuálně přívětivé klipy jako Don't Start Now, ale Physical bere za tohle zpracování všechnu slávu. Nehledě na to, jak dobře pasuje k tématu samotné skladby i k časům Flashdance, jimž vzdává  zpěvačka písní Physical čest.   

7. Ski Mask The Slump God - Burn The Hoods

Nejen že The Slump God umí v textu používat dobře pop kulturní reference, ale zároveň je dokáže zapojit do tracku komentujícího policejní brutalitu a současnou náladu a stav Spojených států. Kdyby tenhle zábavný prvek nefungoval správně, klip, kde rozseká členy ku klux klanu, by asi působil velmi teatrálně... neúmyslně. Vzhledem k tomu, jakým způsobem v textu přeskakuje mezi tím, co je zábavné a z čeho mrazí, to ale pasuje. Po této tenké linii se pohybuje totiž i videoklip. S pozměněným logem Krotitelů duchů tak rapper a jeho parta krotí něco trochu jiného než Bill Murray. 

6. Yung Lean - My Agenda

Klip dopředu nedoporučuju slabším žaludkům, co nezvládnou vidět třeba propíchávání očí a podobné věci. Video je plné znepokojivých artistických obrazů, které pro Leana zpracovalo umělecké duo z Francie. Spojení krásných hor v Normadii a Yung Leanových nočních můr je pro navždy smutného rappera ideální kombinací. 

5. Idles - War

Útržky života i smrti zachycené pouze pohledem na pravou ruku dané postavy. Video War od Idles střídá záběry mezi několika osobami, ale vypraví jejich příběh jen skrze tuhle jedinou specifickou část člověka. A vypráví takovým stylem (a střihem), že to chce alespoň dvě zhlédnutí, aby to člověk docenil. 

4. Joey Bada$$  - The Light

Nejsem si úplně jistý, jestli někdo použil do klipu voodoo obřad. Dost možná je Joey první jak v tomhle, tak i v tom, že si nechal natočit svůj proces "znovuzrození". Hrátky s trochu zvláštní kulturou a její symboly dokonce vyděsily i některé lidi v jeho fanouškovské základně. O to zajímavější obrátky tenhle projekt nabral. The Light byl každopádně návrat Joeyho do formy, takže to můžeme brát i jako hudební znovuzrození. A ještě k tomu se zajímavým závěrem.

3. Boston Manor - On A High Ledge

Skladba On A High Ledge se soustředí na téma toxické maskulinity a jakým způsobem trpí muži, kteří mají problém s tím, že se cítí a chovají jinak, než jsou odmalička učeni. Tím naráží především na neschopnost projevovat emoce nebo vyhledat pomoc, když ji potřebují, protože jsou zvyklí, že pocity musí dusit v sobě. Frontman Henry Cox tak v tracku satiricky využívá slov (ve volném překladu) "vzmuž se", jež podporují tohle negativní smýšlení. Tedy smýšlení, které mnohdy hraje roli u časté a vzrůstající příčiny smrti mužů - sebevraždě. Klip tohle vše znázorňuje velmi jednoduše, protože v kombinaci s textem vám v průběhu brzy dochází, kam vlastně zpěvák, jemuž celý klip nevidíme do tváře, míří. 

2. Touché Amoré - Reminders

Už samotný song Reminders je nabitý pozitivní energií o tom, že si potřebujeme připomínat, že nás má někdo rád. Klip jej následuje v tom nejlepším pojetí, protože co víc nám to připomíná než domácí mazlíčci. A tak se zvířaty ve videu neuvidíte jen členy Touché Amoré, ale také třeba Sama Cartera z Architects, Jasona Aalona Butlera z Fever 333, Andy Hulla z Manchester Orchestra, Franka Iera z My Chemical Romance, Jima Adkinse z Jimmy Eat World, Adama Vasse z La Dispute, Rosse Farrara z Ceremony, Dallase Greena z Alexisonfire, Skrillexe, Toma Maye z The Menzingers a desítky dalších. Je to ten typ přívětivého videoklipu, jaký 2020 na zakončení potřebuje.

1. Phoebe Bridgers - I Know the End

Konfrontace vlastní existence a přijímání konce světa s otevřenou náručí v poutavé a bohaté kinematografické formě. Úzkost, strach, zmatení, ztracenost ve světě i přijmutí sama sebe je zobrazeno v dokonalých šesti minutách zakončených v prázdném Memorial Coliseum v Los Angeles. Phoebe Bridgers si zaslouží chválu za celé album Punisher, ale rozhodně také za videoklipy, protože mimo perfektní I know the End vydala další výborné videa z letošní desky - Saviour Complex Kyoto.