Nejlepší videoklipy 2019

23.12.2019

Přestože by se letos hudebních zklamání našlo skoro tolik jako kvalitních počinů, i tak je pořád z čeho vybírat, takže jsem se znovu pustil do závěrečných žebříčků. Je dobře známo, že videoklipy spousta posluchačů ani neřeší, ale často i ony dodají muzice něco navíc. Právě takové jsem se snažil vybrat, protože je plno dobře zpracovaných klipů, ale spousta jednoduchých dokáže velice snadno změnit posluchači názor na samotný song. Kromě finální desítky bych ale chtěl zmínit ty, které se sice do výběru nevešly, ale za pozornost rozhodně stojí, tedy minimálně esteticky jedny z nejatraktivnějších klipů letoška Boston Manor - Liquid a Foals - Exits. Také ale Pup - Kids, Danny Brown - Best LifeColdplay - Daddy, Yung Lean - Blue Plastic a Lil Nas X - Old Town Road. Ještě bych chtěl zmínit videoklip Rose Quartz / Fulton Street I od La Dispute, který vyšel na konci minulého roku, takže nějak nezapadl do žádného žebříčku, ale ta animace, symbolika atd. v této dvoj-skladbě je něco, co opravdu stojí za to vidět a připomenout i po roce. 

The 1975
The 1975

10. Simple Creatures - One Little Lie

Právě One Little Lie od Simple Creatures je příkladem toho, že mi klip dokáže změnit názor na skladbu. Samotný track je bez klipu dost generický, vlastně jako celý tento projekt, ze kterým stojí zpěvák Alex Gaskarth z All Time Low a Mark Hoppus z blink-182. V klipu One Little Lie problikávají popisky a rekvizity jako reakce na to, co zrovna dvojice v songu zpívá (nebo se písně alespoň částečně tématicky týká). A tyhle poznatky jsou poučné, vtipné a pro život naprosto zbytečné. Rozhodně je to ale zábava sledovat. 

9. Tove Lo - Glad He's Gone

Minulá deska Tove Lo byla zřejmě nejosobnější, ale bohužel zaznamenala mnohem menší úspěch než dvě předešlá alba, a tak se letos švédská zpěvačka vrátila se čtvrtým počinem, na kterém, jak se zdá, raději dá fanouškům jen to, co si přejí. Konkrétně tedy plno prvoplánové expresivní sexuality. K tomu minimum jemných metafor, kde by posluchač mohl dojít k nějakému hlubšímu významu a ne jen k prázdným frázím. Tove je tady raději explicitní, abychom náhodou nemuseli moc přemýšlet (a pak má kvůli tomu člověk u některých textů chuť jen trapně hledět do země). Popularita songu Glad He's Gone dokazuje, že její styl na posluchače zabírá. Samotná skladba ale funguje lépe s klipem (přestože k němu vyšla hned tři videa). V textu se Tove snaží povzbudit kamarádku po rozchodu a přitom se prochází... prakticky po celém světě. Glad He's Gone vám ukáže, co vše při konverzaci o chlapech někteří stihnou. A občas i s milou scenérií. 

8. Vic Mensa - 3 Years Sober

Projekt Vica Mensy 93punx je opravdu daleko za jeho dřívější rapovou tvorbu a nejde nesouhlasit s výhradami o tom, že tento song má trochu podivné lyrické pasáže. Ale čím větší nenávist se na klip 3 Years Sober snášela, tím zábavnější bylo tu spoušť sledovat. Vic Mensa proti sobě poštval lidi už dřív, když se nebývale vyjádřil na adresu zemřelého XXXTentaciona a také tím, že změnil pro tento projekt styl k více punkovému žánru, a tak odehnal i plno vlastních fanoušků. Do klipu se pak zmaloval, vzal si šaty a paruku a ukázal fuck you zámořské společnosti. V klipu se tedy například pere s nynějším šovinistickým viceprezidentem Mikem Pencem a v baru se pak objevuje žena, jejíž video o rasistickém přístupu vůči afroameričenům v parku se stalo virální. Kombinace všeho by sama o sobě vynesla plno dislajků, ale vzít si na sebe šaty v barvách konfederace už bylo na Američany příliš. Provokace (a účelově trapné scény) jsou to rozhodně kvalitní. 

7. The Menzingers - America (You're Freaking Me Out)

The Menzingers chtěli už jako v samotném textu skladby poukázat na to, že mají Ameriku sice opravdu rádi, zároveň je ale dost děsí momentální stav politiky i společnosti. A tak ve videoklipu putuje Spojenými státy mimozemšťan, který poznává to dobré i zlé, co tato země skýtá.

6. With Confidence - Pâquerette (Without Me) 

Přiznávám, že klip Pâquerette (Without Me) zapůsobí jen na trochu romantičtější duše. Song je o smíření se s realitou rozchodu a o tom, že chceme druhému člověku přát štěstí, přestože s nimi ztratíme kontakt. Snad každý má někoho takového, kterému by chtěl alespoň něco vzkázat a klip od With Confidence k tomu dal některým šanci... včetně hlavní trojice. 

5. Waterparks - Watch What Happens Next

Wateparks se posunuli k trochu odlišné tvorbě a protože mají dost arogantní fanoušky, ne každý jim to zvládne odpustit. Na svou fanbase už jsou zvyklí, a tak vydali song Watch What Happens Next, kde Awsten zpívá o tom, co je dovoleno jiným žánrům a umělců, přitom u kapel jako Waterparks je jakákoliv změna odsouzena. Jednoduchým klipem se skvělými záběry a vtipným zakončením dávají jasně najevo, jak může být hudební byznys frustrující a jak je štvou lidi, co jim říkají, jakou hudbu mají dělat.  

4.  21 Savage - a lot feat. J.Cole

Tohle asi nebude chybět v žádném z videoklipových žebříčků roku. 21 Savage s poslední deskou ukázal, že není jen dalším povrchním rapperem a jeho tvorba má co říct. Už lyricky je tedy a lot jeden z těch lepších rapových tracků letoška. V klipu pak vidíme samotného rappera na rodinné večeři, ale realita všech u stolu je mnohem horší, než se může na první pohled zdát. 

3. The 1975 - People

Videoklip People od The 1975 je skvělý doplněk vydaného songu, který už tak čistě popové osazenstvo The 1975 musel svou punkovou energií dost rozhodit. Podle mě by ale bez toho šíleného a kinematograficky dokonalého klipu neměl takový vliv. Leckdo si asi po začátku videa zkontroloval, jestli neklikl na nějakou novinku od Marylina Mansona. The 1975 tímhle hitem překvapili snad úplně všechny a jen dokazují, že by je každý posluchač moderní muziky měl mít na své hudební mapě. 

2. Foals - Like Lightning

U Foals by se (nejen) letos dalo vybírat z mnoha videoklipů, ale Like Lightning je asi nejkrásněji zpracované poslaní související s tématem životního prostředí a klimatických změn. Lidstvo je stále dost slepé vůči ne zrovna pozitivní budoucnosti planety, což v klipu dopálí primáta George natolik, až se rozhodne všem dát najevo, že se musíme dát dohromady. A tak ke konci můžete vidět i animovanou Gretu. 

1. Pup - Free At Last

Free At Last mě zaujalo natolik, že jsem neodolal se o tomto klipu pobavit i u rozhovoru s Pup, proto se mnohem víc dočtete právě v něm. Kapela vydala text a akordy k této skladbě předem a lidé pak zkoušeli nahrát cover verze písně, jakou ještě neslyšeli. Pup pak jejich pokusy využili do klipu a dodali k tomu navíc plno vizuálních komediálních srandiček. Už za ten nápad si mě ale naprosto získali. A pokud jste fanoušky seriálu Stranger Things - jedním z 253 lidí, co zkoušeli Free At Last před vydáním zahrát, byl i herec z tohoto seriálu Finn Wolfhardz. Ve starších klipech od Pup se už totiž párkrát objevil.