Modern Baseball

25.12.2017

Modern Baseball byste si mohli splést s partou šprtů, jak jeden z youtube komentů vyhlašuje. A vážně není daleko od pravdy, protože členové kapely jsou skutečně jen kluci, kteří si příliš užívají muziku, a tak se rozhodli si kapelu opravdu založit. Takový klasický vysokoškolský punk život, kdo nechtěl nebo dokonce neměl v mladých letech kapelu, která coverovala své oblíbené umělce? Jenže v roce 2012 vydali album Sports, 2014 pak album You're Gonna Miss It All, po kterém už jeli vlastní tour jak po Americe, tak i Británii. Každý kdo byl nebo viděl, jak to na jejich koncertech vypadá, ví, že možná neměli až tolik fanoušků, ale když už, tak většinou opravdu intenzivní fanatiky, kteří znají každý song nazpaměť. Půl roku po jejich třetím albu v roce 2016, Holy Ghost, předskakovali na koncertech Brand New, což jejich emo fanouškovskou základnu taky pořádně navýšilo. Na začátku roku 2017 ovšem frontman a zakladatel kapely Brendan Lukens oznámil, že nepojede na tour kvůli svému zhoršujícímu psychickému zdraví a bude se soustředit na své problémy. To byl jeden z důvodů, proč se všichni rozhodli ukončit působení kapely, další byly například, že přece jen všichni dospěli trochu jinak a každý se chtěl soustředit na sólovější tvorbu. 

Psal jsem, že měli v říjnu ve Filadelfii rozlučkový koncert, no lépe řečeno, koncerty se odehrály hned tři za sebou. I to svědčí o tom, jak moc si jejich hudbu lidi zamilovali. To není ale překvapení, protože v emo kultuře není moc těch, kterým by nebyli sympatičtí, už jen kvůli vzniku kapely opravdu z ničeho. Navíc se jejich upřímné texty točí hlavně okolo hledání místa v životě, typických depresích ze vztahů a nudy, ale naráží i na vážné psychické problémy. Spousta fanoušků v nich tak vidí sami sebe a slyší texty jako ze svého života, takže tolik energie jako na jejich koncertech jen tak nezažijete. Proto všichni doufají, že konec kapely je jen dočasný, tedy včetně mě, protože jejich jediná návštěva ČR se uskutečnila na začátku tohoto roku, a já bohužel taky nemůžu být všude, takže stále doufám. 

Jejich hudba se považuje za emo a různé styly nejblíže k pop-punku, indie rocku atd. Jejich osobitý styl je ale něco, na co se chvíli zvyká, pokud vám záleží více na hudbě než textech. Například album Sports míchá rychlejší kytarové songy s melancholickými a krátkými baladami. You're Gonna Miss It All má zase trochu chytlavější melodie a trochu více toho, co bych nazval, songy do rádia (kdyby se něco takového někde hrálo). Proto asi největší hity pochází právě odsud a i jako celek si myslím, že jde o jejich nejlepší desku. Třetí album už možná působí trochu dospěleji, ale stále s typickým zvukem Modern Baseball. Stylově se podobají například i Moose Blood, o kterých jsem dříve psal, jinak je spojuje jak žánr, tak přátelství a vzájemné spolupráce s členy například Menzingers, Sorority Noise, Wonder Years (snad žádnou nebo nějakou z nich pro mé dobro neznáte, protože mám v plánu psát i o nich) nebo i Hotelier, které už na blogu mám. Jinak všichni členové bezmezně milují The Killers (zejména baskytarista Ian Farmer), takže byste je asi těžko slyšeli nehrát jejich songy skoro na každém koncertě.

Pokud někdo má rád právě The Killers, tak si zkuste pustit jejich covery, které jsou pojaté více rockově. Jinak jsem zase u toho, že bych nejradši doporučil dvacet songů, které by stejně nikdo neposlouchal, takže asi mé oblíbené Rock Bottom, Your Graduation, The Trash Particle a z pomalejších Pothole. To, co jsem dal sem, je ze srdcových důvodů, protože je to poslední oficiální song, který vydali. A opravdu nemám, co víc říct na závěr, protože je z článku stejně určitě jasné, jak tuhle partu žeru, takže asi jakoby veselé svátky nebo tak.