Lonely The Brave

21.05.2018

Znovu něco, co není nutné dlouze představovat, ale rozhodně stojí za poslech. Nás sice koncertně pořád trochu míjí, ale na okolních fesťácích se občas objeví, takže si pár fanoušků a článků i v češtině už vysloužili. Ne že by teda byli něco nového, ale už nás chvíli hecují na další album, takže tento týden věnuju jim.

Anglická kapela Lonely The Brave začala hrát v roce 2008. Následovalo několik EP a dvě desky - The Day's War (2014) a Things Will Matter (2016)Před dvěma měsíci skončil v kapele zpěvák David Jakes kvůli psychickým problémům. Kdo ale někdy byl na nějakém jejich koncertě, tak ví, že kontakt s publikem a obecně pozici frontmana obstarává spíš kytarista Mark Trotter, takže si myslím, že Lonely The Brave chtějí stále dostát tomu, co říkali na konci roku 2017, tedy vytvořit nové, ale zase trochu jiné album. Po odchodu zpěváka a pěti letech na tour skoro bez přestávky se ale s menší pauzou počítá.

Lonely The Brave hrají relativně typický, resp. řekněme alternativní, rock, ale jejich hudební vlivy a touha dělat věci jinak se hodně podepsala na vydaných věcech. Mám na mysli hlavně druhé album, které vyšlo o rok později i v přetvořené verzi s dodatkem Redux. Na něm vyšly v podstatě stejné songy, jen v lehce víc elektronickém, víc instrumentálně zaměřeném, indie klidnějším pojetí. K tomu se jim jako inspirace hodila kromě elektronických interpretů třeba post-rocková skupina Mogwai a o to víc vyznívá atmosferičnost, která u normálních rockových alb až tolik není. 

Lonely The Brave jsou pro britské kritiky docela zlatíčka. Pochopitlně proto, že jejich chytlavý rock nikoho neurazí a naživo zní skvěle. A protože Británie kritiky poslouchá, Lonely The Brave zvládali od začátku kariéry větší a větší koncerty i festivaly a zároveň dělat support takovým kapelám jako třeba mým oblíbeným Biffy Clyro. Jejich zvuk je navíc jako dělaný pro uzavřené koncerty a když máte (už nemají) zpěváka s takovým hlasem jako Jakes, tak jde na jejich shows o opravdový zážitek. Už jen když hrávali cover od Pink Floyd Comfortably Numb musel každý docenit hlas Jakese.

U LTB musím vyzdvihnout taky skvělé klipy, do kterých cpou plno peněz a ještě víc práce. Samozřejmě jde o fajn výhodu, že mají plno známých v oblasti vizuálů a filmakerů, ale i co se týče nápadů jsou klipy skutečně velkou součástí image kapely. Proto máte pod článkem klip k tracku Backroads, natáčený na Ukrajině v roce 2014 a v tehdejším strachu ukrajinské společnosti z vyvíjející se politické situace (mimochodem nejde o herce, ale skutečné ukrajince). K druhému albu byl místo příběhových videí zase trochu přesun k artovějším klipům už jen proto, že druhá deska má trochu temnější zvuk než předešlá. 

Na co se ještě hodí podívat (nejen poslechnout) je The Blue, The GreenRattlesnakes nebo River, River. Z redux verze druhé desky Things Will Matter. Lonely The Brave jsou se svým unikátním zvukem kytar a pracovitým přístupem k hudbě rozhodně pohodové osvěžení od přeprodukované muziky a britskému rocku dělají skvělé jméno, nehledě na trochu chladnější přístup těch, kteří od LTB pořád čekají něco tvrdšího a kapela se spíš vydává tím druhým směrem.