Lastelle

19.01.2020

Když jsem si uvědomil, kolik hardcorových alb jsem letos zařadil do svého žebříčku toho nejlepšího za uplynulý rok, chtěl jsem zase po delší době i do klasické rubriky přispět něčím z tohoto stylu. Youtube kanál Dreambound promuje melodické hardcore kapely, a tak jsem se z jejich výběru zaměřil na skupinu, která mi už v přípravě na článek nějaký pátek visela. Jde o mladou kapelu Lastelle, která zatím svým žánrem prochází trochu nepovšimnuta, ale pokud začne vydávat víc věcí, možná se to brzy změní. 

Lastelle je britská kapela poskládaná z některých členů rozpadlé skupiny Vera Grace. Ti si k sobě přizvali Adama na vokály a začali se věnovat atmosferickému post-hardcoru. Během prvních pár týdnů po začátku kapely v roce 2018 vydali hned dva singly a videoklipy a směle pokračovali do 2019, kdy vyšlo EP Harrow.

Ač se u kanálu Dreambound skrývá často mnoho zvukově příliš podobných záležitostí, Lastelle se k nim podle mě neřadí. V jejich zvuku si něco najdou fanoušci například Underoath, Casey, Being As An Ocean a občas mi trochu připomínají taky While She Sleeps. Ze strany podstatné kreativní mysli kapely, kytaristy Jonjo Williamse, vstupuje do tvorby i jeho obliba instrumentálních skladeb, takže v Lastelle jde slyšet i vliv post-rocku. 

Mají sice venku pouze pár skladeb, ale po poslechu jakékoliv z nich je jasné, že pětice hudebníků není zrovna nováčky v oboru. Produkčně zní jejich hudba na mladou kapelu skvěle, protože už si předtím všichni vyzkoušeli leccos od metalcoru po ska-punk. V jejich tvorbě se pak kromě atmosferického zvuku kytar objevují čisté vokály i screamy. O scream se stará Adam Rigozzi, zpěv překvapivě zvládá udýchat u bicích Mike Hayden, což u této muziky není vůbec nic jednoduchého. 

Jejich songy jsou dynamické s chytlavými refrény a lyricky kvalitními texty. Důkazem byl hned první singl This Cage I Built Myself, na který pak navázali třeba songem The Rooms We Lived In nebo Still Winds. Nejnovějším počinem Lastelle je pak jejich zřejmě nejlépe zpracovaný song Bluebells. Ten vyšel na podzim loňského roku, takže se snad konečně chystají vydat plnohodnotné album.