Hot Mulligan

28.01.2019

Hot Mulligan je přesně ten typ kapely, kvůli kterým píšu blog. Nějak jsem se tady nesnažil zakrývat, že miluju americké emo a chci o něm psát hlavně proto, že je spousta kapel, které pokračují a rozvíjí tenhle styl. A právě Hot Mulligan se zatím nedostalo do povědomí ani v zámoří, takže pochybuju, že by si jich tady zatím někdo všímal. Což je v jejich případě hrozná škoda. 

Hot Mulligan jsou z amerického Michaganu a od roku 2015 vydali 4 EP. Loni nahráli debutové album Pilot a ke konci roku dali dohromady kompilaci svých songů z roků 2015-2016. V těch letech začínali s pop-punkovým zvukem říznutým správnou emo porcí, postupně si ale přivlastnili spíše samotné emo a k tomu určité indie-rockové prvky. Takže svým způsobem trochu podobná muzika jako Mom Jeans, o kterých jsem dříve psal. Hot Mulligan jsou ale trochu šílenější, energičtější a více rozmanití ve svých textech. 

Názvy jejich songů nemají žádnou souvislost se samotnými skladbami, takže to nového posluchače trochu mate. Názvy jsou kolikrát hlouposti a různé reference jako například na seriál Jak jsem poznal vaši matku, kdy na jednom EP měli song Legen a na dalších Wait For It a Dary. Nejen názvy songů, ale i vše okolo Hot Mulligan je tak nějak srandovní, protože si ze sebe rádi dělají srandu, ale v hudbě samotné už ne.

Texty jsou podle jejich vlastních slov o nejhorších myšlenkách a momentech, které zažili. Píší je totiž zpěvák Tades Sanville a kytarista Chris Freeman. A tracky jsou tedy povrchově cynické, někdy až anekdotické, a ve svém jádru jsou to krutě autentické vyjádření na téma depresí, vztahových frustrací, ztrácení víry apod.

Přesto jsou pořád dost mladá kapela, která si teprve utváří svůj vlastní zvuk a lyrický styl. Inspiracií jim v tomhle byli skupiny z devadesátkového ema a několik pozdějších žánrových kapel jako Brand New nebo Taking Back Sunday. Zatím neměli ani příliš možností pořádat vlastní koncerty, ale na tour si je už berou populární pop punkové kapely, takže se jejich fanoušci pomalu rozšiřují. I když podle Tadese je teď pro Hot Mulligan prvotní plán najít si práci, která jim dovolí koncertovat a pak můžou podnikat další kroky. 

How Do You Know It's Not Armadillo Shells? je asi nejlepší song, kvůli kterému jsem se do nich zamiloval, a má dokonalý klip (pod článkem). Z nového alba bych ještě na začátek doporučil Deluxe Capacitor, protože má jeden z mých nejoblíbenějších riffů za poslední dobu. Ze starších jsou skvělé tracky třeba I Fell In Love With Princess Peach nebo I'm Tuning o O-Positive.