Holding Absence

26.11.2018

Už je to chvíli, co jsem nepotěšil fanoušky tvrdší muziky a tentokrát si myslím, že bych s ní mohl udělat radost i těm, kteří po hardcore stylu nikdy neprahli. Kdyby pro nic jiného, tak minimálně kvůli tomu, že Holding Absence nejsou "uřvaní", což spoustu posluchačů od podobných žánrů odrazuje. Navíc jsou Holding Absence stále jedna z nejčerstvějších kapel z post-hardcoreové scény, přestože mají venku zatím jen pár singlů. 

Holding Absence vznikli v nynější sestavě v roce 2016 ve welšském Cardiffu. Předtím hráli něco přes rok, ale prošli si pár personálními změnami, a tak uvádí spíš tohle jako počátek kapely, protože se s novými členy docela změnili. Za tu chvilku na scéně už stihli doprovázet kapely jako Blood Youth nebo As It Is (oboje zmiňuju, protože zase brzy přijedou do Prahy). Stejně tak si stihli střihnout i koncertní premiéru v Česku letos na jaře, takže skutečně nezahálejí. Oficiálně mají teď venku osm skladeb, přičemž poslední vyšla teprve minulý týden. Vydali dvě EP, obě jsou nahrané napůl se skupinou Loathe, se kterou byli právě v Česku.

Jedna ze změn v jejich sestavě byla výměna zpěváka, pří níž nastoupil do kapely Lucas Woodland. Budu troufalý a řeknu, že by se mnou souhlasili snad všichni fanoušci v tom, že to byla dobrá změna, protože o Holding Absence píšu z velké části i proto, jak skvělý hlas Lucas má. Pokud se o jeho hlase chcete přesvědčit u něčeho klidnějšího, tak je kvalitní video, kde hraje a zpívá No Suprises od Radiohead na nádraží Kings Cross. Holding Absence ale stejně využívají hlavně jeho čisté vokály, takže si myslím, že většinu osloví zejména jeho zpěv.

Sice jsem je na začátku hodil do post-hardcoreu, ale trochu neprávem, protože jejich muzika je trochu alternativnější a nejvíce se asi blíží melodickému hardcoreu. Holding Absence jsou ale postavení hodně na textech. Jak už je u mě zvykem, ani dnes nepíšu o kapele, která by se veselila u piva a klobás, ale která se zaměřuje na psychické problémy. Šestiminutová Penance (pod článkem) je v podstatě výpovědí Lucasových myšlenek na sebevraždu a jeho pohledu na ni v různých obdobích života. Podobně zaměřené jsou i ostatní skladby, ale Lucas není zrovna z těch, který by rozebíral dopodrobna své texty, takže je to hodně i na posluchači.  

Kromě hudby mají skvělé klipy. Už si zažili určitý černobílý styl, který je buďto příliš světlý nebo příliš temný. A přestože se tam toho zdánlivě moc neděje, tak je to stejně poutavé sledovat od začátku do konce. Kromě toho docela vyjadřují pocity, o kterých Lucas zpívá a dávají fanouškům plno možných významových interpretací... což je pro fanatiky jako já vždy zábava. 

Vážně věřím, že Holding Absence jsou jedna z těch kapel, která bude za pár let opravdu populární, minimálně k tomu mají dobře nakročeno. Pokud budete hledat nějaké info o kapele, tak oni sami jako svoje bio nebo slogan nebo jak tomu chcete říkat, mají jen "This is Holding Absence", tak snad za pár let nebude potřeba většího představování než těchto čtyř slov. A upřímně to nejde nepřát někomu, kdo je schopný hrát hardcore a na stage si vzít tričko popových The 1975.  

Podle jejich slov tento rok trávili tím, že mezi různými tours dávali dohromady album, tak snad ho oznámí brzo, když už zase dali ven nový singl - Like A Shadow. Jinak jsem vychválil Lucase, ale jak se mi občas stane, zapomněl jsem zmínit víc o hudbě samotné, přestože kromě vokálů mají (mimo jiné) taky perfektní kytary. Tak by to za mě mohl objasnit jejich první singl Permanent, protože je tam slyšet jak emotivní zvuk dokáží vytvářet. A pak teda stojí za poslech populární Heaven Knows a určitě Everything. Což je vlastně už skoro vše, co zatím vydali.