Hacktivist

26.03.2018

Hacktivist od svého založení v roce 2011 vydali několik singlů, kompilací a EP, zatím ale jen jediné studiové album Outside the Box. Za celým projektem vlastně stojí hlavně Timfy James, což je zpěvák, kytarista, producent a takový mozek toho, co jsou Hacktivist zač. Jermaine Hurley, který rapuje, byl druhým zakládajícím členem a do tohoto stylu hudby spadli spíše náhodou, přestože oba předtím působili v metalových kapelách. Jen je škoda, že právě jejich EP měla větší náboj, než pak jediné vydané album v roce 2016, poskládané zčásti z předchozích věcí. Všichni mají skoro od počátku kapely vytetované "H" (teda pokud si ho už Rich dodělal). 

Jak jsem zmiňoval jejich živelná vystoupení, tak právě díky nim si už (nejen) v Česku vytváří docela solidní fanouškovskou základnu a aspoň jednou za čas se o nich zmíní třeba Coremusic apod. U nás hráli jako support pro Enter Shikari před třemi lety, na Rock for People nebo na Brutal Assault a vím, že si z každého místa odnesli pozitivní ohlas publika a nové posluchače. Na druhou stranu je jejich hudba možná údernější na koncertech, než při normálním poslechu. Tam kde vás bude jejich tvorba nudit doma, tak na koncertech se šílenství nezastaví ani na chvíli. 

Jejich druhové zařazení je styl nu metalu, djentu, ale nejsou jim cizí prvky z různých dalších žánrů. Mimo to mají zajímavý temný zvuk, který podněcuje atmosféru každého songu. Dále pak tvrdé kytarové riffy, melodické refrény a chytlavé rapové sloky. Není pak divu, že se u nich sejdou jak fanoušci grimu tak metalcoru. Taky proto jejich posluchačské osazenstvo tak rychle v posledních letech roste. Jejich texty jsou zaměřeny silně na politické témata, případně na sociální problémy společnosti. Jinými slovy, ideální kombinace - hudba, která urve hlavu a texty s posláním.

Většinu inspirace mají z grime muziky, takže obdivují lidi jako Skepta apod., čemuž svoji tvorbu přibližují, i když ji drží v metalových mezích. Kluci jsou ale i na electro scénu, takže se trošku inspirují i ve věcech jako Noisia, přestože to není až tak poznat. Ve starších rozhovorech dokonce mluvili o tom, že chtějí svoji hudbu směrovat k něčemu elektroničtějšímu, ale nakonec se nic takového neudálo. No ale jinak prostě ovlivnění Limp Bizkit a Deftones, to jde slyšet skoro u každého tracku. 

Jestli něčím dokazují, že i rap se dá udělat poslouchatelný pro zaryté rockery, tak coverem Ni**as in Paris, který nahráli před pěti lety. Společný a veleúspěšný song od rapperů Jay-Z a Kanye Westa v rockovém podaní je zároveň jedna z nejúspěšnějších věcí i od Hacktivist. Mezi další pak patří Elevate nebo Hate. Pod článkem je zmiňovaná spolupráce s Enter Shikari, resp. se zpěvákem Rou Reynoldsem na featu.