Grapetooth

19.12.2018

Dnes mám čerstvou novinku na hudební scéně a zároveň po dlouhé době něco veselého. Když je před těmi Vánoci, tak jsem se rozhodl zabloudit do osmdesátkově znějících syntáků a s nimi letos nejlépe obstáli Grapetooth. Dvojice hudebníků, která ještě minulý rok neplánovala ani nic oficiálně vydávat.

Dva spolubydlící z Chicaga začali před třemi lety ze srandy tvořit muziku a letos v listopadu to dotáhli až k první desce. Moc lidí o ní ještě neslyšelo, protože si zatím naskládali jen pár stovek (zejména lokálních) fanoušků a odehráli minimum koncertů (ani ne deset), přičemž většina z nich byla stejně jen v jejich rodném městě. Je to jednoduše tím, že sami netušili, že se někdy z Grapetooth stane něco většího než hrání v obýváku. 

Grapetooth bych mohl snadno popsat jako nejsrandovnější hudební dvojici, jakou jsem letos objevil. O tom taky vypovídá jejich první singl Trouble. Klip k němu jasně dokazuje, že jsou to jen dva troubové, kteří prostě neměli o víkendu co dělat, a tak natočili takovou kravinu. Ta kravina měla ale úspěch, takže došlo na debutové album - také s názvem Grapetooth.

Loni odehráli svůj první koncert pouze díky tomu, že je požádal o předskakování show jejich kamarád a zpěvák Knox Fortune. Jejich reakce tehdy byla, že vlastně nejsou ani kapela, ale že se teda opijou a bude sranda. Do té doby neměli ani jméno, takže ho narychlo vymysleli před koncertem. A přestože je tam tehdy nikdo neznal, ta show byla podle všeho tak šílená a strhující, že lidi chtěli víc. Grapetooth se tedy rozhodli začít hrát doopravdy.  

Jejich styl je někde na pomezí synth-popu, indie-rocku a new wave. Dvojice Chris Bailoni a Clay Frankel se nechala inspirovat japonskou synth-popovou kapelou Yellow Magic Orchestra, specificky ale hlavně sólo songem Dry Your Eyes od jejich bubeníka Yukihiro Takashiho. Postupně si Grapetooth utvořili vlastní kreativní zvuk, který je pestrý, zábavný, chytlavý a samozřejmě taneční. 

Jejich další plány zahrnují nachystat svou první tour v roce 2019 a dát dohromady druhé album. Jenže Clay bude teď dělat i na novém albu se svou druhou kapelou Twin Peaks, takže kdo ví, jak jim tyhle plány vyjdou.

Hudba Grapetooth je přesně ta, kterou si pustíte, pokud chcete tancovat v noci ulicemi s flaškou vína v ruce, takže určitě doporučuju zkusit tématický song Red Wine. Já osobně si nejvíce oblíbil singl Violent a abych poukázal i na "starší a méně vyspělé" záležitosti, tak jejich první song byl  zmiňovaný Trouble.