Dead!

23.10.2017

Dead! jsem chtěl zařadit mezi první články z prostého důvodu. Je to kapela, která podle mě svou hudbou oživuje britskou punk-rockovou scénu, přestože o ní zatím moc lidí nezakoplo. V tomto roce si ale konečně začínají pomalu budovat fanouškovskou základnu. 

Kapela vznikala trochu zvláštním způsobem. První singl vytvořili dva budoucí členové, ale potřebovali zpěváka, čímž se stal posléze Alex. Díky tomu vznikl track Damned Restless Future, který je zároveň názvem jejich fan clubu. Poprvé vystupovali v roce 2012 na soutěži, kde výhra znamenala set na místním festivalu. A to taky vyhráli. Ke konci roku pak jeli na svou první menší tour po Anglii. V roce 2013 vydali singl Beautiful Broken Bones a svou další tour nazvali stejně. Tou dobou vydali Ep a o rok později mini album s šesti písněmi. Od té doby přišlo pár singlů a před pár dny (konečně) oznámili debutové album, které vyjde v lednu 2018. 

To, jakým způsobem si získávají stále větší popularitu, je těžce vydřený proces. Když se kapela dávala dohromady, její členové se sestěhovali, aby měli peníze a čas na svou hudbu. Na tour vyráží ze svých peněz, stejně tak měli pořádné investice do tvorby včetně videoklipů. Projednou musím trochu vyzdvihnout i konkrétní členy kapely. Baskytarista Sam Chappell možná na koncertech vypadá tak nějak do počtu oproti té energii ostatních (nebo už jen třeba tím že je basák), ale jeho přínos kapele je prakticky největší. Právě u něj vznikala myšlenka na kapelu - čemu se hudebně věnovat v závislosti na tom, co sám již dříve skládal a jak se jeho původní vize ve skupině projevila - to vše dodnes utváří směr Dead!. Druhým prvkem je zpěvák Alex Mountford, jehož předností je jeho hlasové umění. Komentář na youtube je v tomhle výstižný, že Alex je kombinací Tylera Josepha z Twenty One Pilots a Gerarda Waye z My Chemical Romance. K těmto dvěma ještě patří kytaristé - bratři Sam a Louis Matlock, kteří kromě výborných kytarových riffů, umí u jejich hrání i vypadat cool.

V ČR se ukázali loni na Rock for People a nepochybuji, že i tady pár dalších fandů nasbírali. Alex nedávno v rozhovoru řekl, že jsou zvyklý hrát jen v malých klubech a nemají vlastně vymyšlenou žádnou show na festivaly, tak prostě dělají to, co umí nejlíp. Což je vlastně "jen" obrovská energie na stagei (o čemž svědčí i to, že jejich první koncert jim vynesl účast na festivalu).

Hudební styl už jsem lehce nakousl - přebírají prvky z různých odnoží rocku, punku, grunge. Kapela podle svých slov zároveň vznikla na popud toho, že kolem ní už nejsou tak ikonické rockové kapely, co dřív, a to by chtěli změnit. Proto je i klasický rock v jejich hudbě znát a i z toho důvodu na koncertech občas hrají covery od The Who, Placebo atd.. Dead! popsali svoji hudbu jako kombinaci My Chemical Romance, Taking Back Sunday a Lostprophets... Podobnost a inspirace hlavně s My Chemical Romance je znatelná ve spoustě songů. Zejména Alex má místy barvu hlasu téměř totožnou jako Gerard Way. 

To nejlepší, co vydali, je za mě singl, který vyšel teprve před pár týdny, a který dokazuje jak se Dead! od svých začátků posunuli, The Golden Age of Not Even Trying. A k tomu jeden z nejstarších singlů (ale stejně tak výborný) Everything.Everything. Poslal bych ještě Beautiful Broken Bones, už jen proto, že je to typická ukázka počátku kapely a jejich první tour název, ale na youtube neexistuje, takže pro zájemce, Spotify. Skin a Phantom taky ze starších a nejúspěšnější song You're So Cheap jsou taky z těch, které by mohli nadchnout.