Catfish and the Bottlemen

04.12.2017

Jednou zase využiju toho, že jsem si sám nedefinoval o jak moc (ne)známých a mladých kapelách budu psát. Catfish and the Bottlemen už totiž dozajista patří mezi ty populárnější, které se u mě objeví. Přestože měli první album teprve před třemi lety, už jezdí svoje tour, kde se dá, a jsou velkými jmény na evropských festivalech. A sám vím, že když tuhle kapelu někomu představím, tak se jí nemůže ve většině případů nabažit, takže tady nemohla chybět. 

Catfish and the Bottlemen je skupina z Walesu, založena v roce 2007. Populární se začala stávat hlavně od roku 2014, kdy pod novou nahrávací společností (Island Records) vydala čtvrtý singl Kathleen. Chvíli poté vydali první album The Balcony, které získalo spoustu britských ocenění, včetně Brit award. Jejich druhé album přišlo v roce 2016 pod názvem The Ride. Po něm už headlinovali na festivalech a jejich už tak velká fanouškovská základna se ještě rozrostla.

Kromě chvilky, kdy dělali na druhém albu (které bylo už z velké části tvořeno s prvním), se prakticky nezastavili a neustále koncertují. Vlastně už od roku 2014. K nám se podívali o rok dřív
na Rock for People, kde, přiznejme si, asi bylo jen pár jedinců, kteří doopravdy ocenili, co před nimi hraje a co z této kapely za rok, dva, bude. Není ovšem divu, že jsou neustále na tour, protože skoro po celém světě existuje spousta fanatiků, milující jejich muziku, vymýšlející názvy pro jejich fankluby atd. No a Catfish jsou zase ten typ kapely, která by se pro fanoušky roztrhala. A to, že jejich debutové album produkoval Jim Abyss, který se podílel na deskách od Artic Monkeys, Kasabian, The Kooks nebo i Adele, vyneslo Catfishům samozřejmě taky obrovskou pozornost. Takže je pochopitelné, že se těší čím dál větší popularitě. 

Před lety se v jednom interview Van McCann (frontman kapely) rozpovídal o začátcích kapely. Jako například o tom, z jaké on sám pochází chudé rodiny. U nás nejsme moc seznámeni se systémem social classes v Británii, ale ti, kdo jej znají, asi chápou, že se na ně většina ostatních kapel dívala skrze prsty kvůli tomu, z jakých pochází poměrů. Že začínali z ničeho je ale hnalo o to víc dopředu a Van McCann tehdy zmiňoval (teprve týdny po vydání prvního alba), že mají hrubě zpracované i další dvě desky a sám má napsaných kolem 300 songů. Takže vlastně neustále koncertují, pak se na měsíc zavřou a nahrají album z toho, co už mají napsané a znova jedou na tour. Jeden z důvodů, proč si jich britská rocková scéna tolik váží. 

Van McCann taky kdysi přiznal, že když začínali hrát, tak se prostě jen snažili napodobit Artic Monkeys, takže jejich vliv na kapelu je samozřejmě poznat doteď. Za ty roky si ale vytvořili natolik alternativní styl indie rocku, že i když zní na první poslech obyčejně, jejich hudba je opravdu jedinečná. Ne nadarmo se používá jako důkaz kapely, která dokazuje, že british rock opravdu není mrtvý. Jejich hudba je sama o sobě pohodová. Prostě z ní čiší opravdu pozitivní vibrace a přesto si zachovává prvky typické britské kytarovky. Nemá extra smysl vypisovat silné stránky jejich hudby, protože to, co dělají, jednoduše dělají dobře. U nich jde spíš o to, si poslechnout pár věcí a pak teprve zhodnotit, jestli vám něco takového sedí. Ale je fakt, že Catfishi opravdu pasují skoro všem, kteří mají určitý vztah k (rockové) muzice.

První hity z debutové desky, které jsem si oblíbil byly hlavně Fallout a Cocoon. Z druhého pro mě vynikají Soundcheck a 7. Co vám ale maximálně doporučuju je song Hourglass, v jejímž klipu si zahrál Ewan McGregor, takže máte příležitost vidět Obi-Wana hrát na kytaru. Pod článkem je odkaz na song Outside, ze srdcových důvodů a taky proto, abyste viděli jaké fanoušky mají. Vím o pár lidech, kteří by darovali ledvinu, aby sem už přijeli s novým albem, takže doufám, že s jejich koncertovat sítí budou pokračovat i u nás. 

Zdroje:

https://www.baeblemusic.com/musicblog/6-10-2016/interview-catfish-and-the-bottlemen.html

https://genius.com

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/features/catfish-and-the-bottlemen-interview-all-the-bands-out-there-are-made-up-of-rich-kids-9861224.html