Bear's Den

07.01.2019

Po vánoční pauze jsem chtěl napsat o nějakém šíleném metalu ke zkouškám, ale nemohl jsem nic vybrat, tak jsem skončil na opačné straně hudební sféry a představuji folkové Bear's Den. Ti už jsou sice ve svém žánru profláklí dostatečně, ale k nám zatím nejezdí, což není divu, protože fanoušků tohoto stylu u nás taky až tolik není. 

Bear's Den vznikli v roce 2012 v Londýně, dva roky na to vydali debutové album Islands. V roce 2016 vydali druhé - Red Earth & Pouring Rain. Kapela hrála původně v trojici, po nahrávání druhé desky ale skončil kytarista Joey Haynes. Ten byl sice na tour v roce 2017 zastoupen, ale žádná oficiální a stálá náhrada ještě není, a tak teď není ani nic nového od Bear's Den. 

Velkou inspirací jim byl americký blues a samozřejmě klasický folk. Jejich hudba je svým způsobem hodně spirituální a za dobu svého působení byli schopní vytvářet na žánrové škále od akusticky laděného folk-rocku po elektronicky atmosferické skladby. Umí ve svém podání zahrát prakticky cokoliv, právě proto například na poslední tour nechali fanoušky v každém městě vybírat songy, přičemž jeden z nich vždy pak zahráli na koncertě. A každý den hrát jiný cizí track taky není zrovna jednoduché. 

Cover druhého alba přesně zobrazuje to, čeho se snažili Bear's Den dosáhnout ve své zatím poslední tvorbě. Na téhle desce se více inspirovali osmdesátkovým zvukem synťáků, kytar apod. a snažili se zachytit nostalgii, únik z vlastního života a taky prostou jízdu autem uprostřed noci, na kterou jsou tyhle skladby tedy přímo dělané. Všechny songy byly napsané během tří týdnů, proto je album dělané s tak jasným záměrem, od kterého tak ani nebyl čas odbočit. Debutové album bylo naopak poskládané z tracků, jenž vznikaly průběžně po celých pět let. 

První album je snadné na poslech a je to přesně ten typ folku, který dokáže člověka zklidnit viz Agape pod článkem nebo Above The Clouds Of Pompeii. Druhá deska je naopak na určitou náladu, ale je trochu záživnější než jejich debut a ve výsledku mě baví opravdu od první skladby po poslední, hlavně Fortress a Dew On The Vine.